środa, 19 lipca 2017

Czym kierować się przy wyborze kremu do twarzy? Cz.1 Budowa skóry

Stworzyłam serię postów dotyczących najważniejszych informacji, którymi powinniśmy kierować się przy wyborze kremu. Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, nie skończyłam żadnej szkoły w tym kierunku, wszystkie informacje, które tu umieszczam zdobyłam czytając i przeglądając różne strony internetowe. Myślę, że te kroki ułatwią nam wybór odpowiedniego kremu :)

Zapraszam więc na pierwszą z kilku części :)

Jeszcze kilka lat temu przy wyborze kremu kierowałam się ładnym opakowaniem, etykietą i obietnicami producenta, ale niedawno zrozumiałam, że nie to jest przecież najważniejsze. Ważne jest czytanie składów kosmetyków, które chcemy kupić, a zanim napiszę o tym, to myślę, że najpierw należy przybliżyć wszystkim budowę skóry, co jest istotne, jeśli chcemy dowiedzieć się czego ona potrzebuje.
  
Jak zbudowana jest nasza skóra?  

Składa się ona z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej.
źródło: Fizjoterapeuty.pl

Jak widzicie na powyższym zdjęciu, najbardziej zewnętrzną warstwą jest naskórek, który również dzieli się na kilka warstw. Jego z kolei najbardziej zewnętrzna warstwa ulega złuszczaniu, natomiast ta która jest położona najgłębiej ulega ciągłej odbudowie.

Powierzchnia naszej skóry pokryta jest płaszczem wodno-lipidowym, czyli tak zwanym sebum, które pełni funkcje ochronne. Chroni ono bowiem skórę przed przenikaniem bakterii i drobnoustrojów do naszego organizmu, a także utrzymuje odpowiednie jej nawodnienie.

Bardzo łatwo możemy pozbyć się tego ochronnego płaszcza stosując np. mydło lub inne produkty myjące, które są zbyt silne dla naszej skóry, dlatego należy uważać na kosmetyki, których używamy do jej mycia. Używając za mocnych produktów i usuwając sebum regularnie (np. stosując zbyt mocne żele do mycia twarzy rano i wieczorem), nasz organizm zacznie produkować znacznie więcej tegoż tłuszczu (nie pozwalając na jej przesuszenie), dzięki czemu wpadniemy w błędne koło, chcąc się go pozbyć (będziemy po prostu myśleli, że nasza skóra jest tłusta), myjąc ją nadal tymże nieodpowiednim produktem, co przyczyni się do jej wysuszenia.  Dlatego też wybierając produkty myjące, kierujmy się dobrem naszej skóry i wybierajmy te, które są bardziej delikatne, a przyniesie nam to dużo pożytku.

Skóra właściwa zbudowana jest z tkanki łącznej, a kiedy ta zmniejsza się i staje się cieńsza, traci swą elastyczność i zdolność do wiązania wody - zaczynają powstawać zmarszczki.
W skórze właściwej znajdują się: kolagen i elastyna, które odpowiadają za jej elastyczność, a także kwas hialuronowy, który wiąże wodę i zapewnia jej odpowiednią wilgoć.

Młoda skóra tych wymienionych wyżej składników ma pod dostatkiem, dlatego też jest ona gładka i sprężysta. Kiedy z wiekiem zaczyna ich brakować, należy właśnie dostarczać jej te oto składniki, wybierając odpowiednie kremy.

 W tej części to wszystko. Zapraszam na kolejne :)

6 komentarzy:

 1. To prawda kwas hialuronowy to zbawienie dla dojrzałych cer i uważam, że warto włączyć go do pielęgnacji już wiele wcześniej, bo sporo dobrego robi :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Super blog! już obserwuję!
  zapraszam do mnie:
  https://anastyle14.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Za każdy komentarz i odwiedziny dziękuję ;) Jeśli zaobserwujesz to będzie mi miło ;)
Kopiowanie i rozpowszechnianie moich zdjęć i innych elementów zawartych w Moim blogu ZABRONIONE !!